Rozdělení trhů
Tvůrci indexů a analytici tradičně dělí světové kapitálové trhy podle jejich vyspělosti na rozvinuté (developed) a rozvíjející se (developing). Častěji se ale používá název (emerging), vznikající.
Znakem rozvinutých trhů je velká tržní kapitalizace burz cenných papírů, velká likvidita na těchto burzách a stabilní politické prostředí.
Je zde právní systém s vysokou vymahatelností práva, makroekonomická stabilita, relativně nízká úroveň korupce, celková transparentnost a kvalitní podnikové vedení (corporate governance). Jsou zde vysoké hodnoty HDP na hlavu, existující a fungující infrastruktura i veřejná správa.
Již z popisu je patrné, že se jedná o státy západní Evropy, Severní Ameriky, Japonsko, Austrálii a Nový Zéland. Do skupiny rozvinutých a pro investory bezpečných zemí se pomalu dostávají i státy dříve zařazované mezi rozvíjející se. Například analytici tvůrce indexů MSCI řadí mezi rozvinuté země také Singapur a Hongkong.
Lze zobecnit, že znakem rozvinutých zemí je demokratický politický systém a liberálně tržní ekonomika. Celkově lze konstatovat, že se jedná o státy bohaté. Hraniční trhy mají v současné době pouze zanedbatelný podíl na celosvětové tržní kapitalizaci. Jedná se cca 0,5 %.
Dělení trhů podle jejich vyspělosti dle MSCI Barra
Rozvinuté země (Developed markets):
Austrálie, Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Hongkong, Irsko, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Singapur, Spojené státy americké, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.
Rozvíjející se země (Emerging markets):
Argentina, Brazílie, Česká republika, Čína, Egypt, Filipíny, Chile, Indie, Indonésie, Izrael, Jižní Afrika, Jižní Korea, Jordánsko, Kolumbie, Maďarsko, Malajsie, Maroko, Mexiko, Pákistán, Peru, Polsko, Rusko, Thajsko, Tchaj-wan, Turecko.
Hraniční trhy (non-investable markets):
Všechny ostatní země.
MSCI (Morgan Stanley Capital International)